Acaylar Gülpak Halı Yıkama Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Bayrampaşa, Eyüp
  • SİPARİŞ HATTI
    0212 477 71 00
  • MOBİL SİPARİŞ HATTI
    0538 419 75 37

Yıkamasını Yaptığımız Halı Türleri - Halı Çeşitleri

Yıkamasını Yaptığımız Halı Türleri - Halı Çeşitleri

- YIKAMASINI YAPTIĞIMIZ HALI ÇEŞİTLERİ -

YÜN HALI YIKAMA

Üstün niteliğe sahip doğal elyaftır ve diğer bütün elyaflardan uzun süredir halıların ve kilimlerin imalatında kullanılmaktadır.

Aslında, yün halıların dokunmasının tarihi M.Ö. 3.000 yılına kadar dayanmaktadır; yün halılar ve kilimler o zamandan beri güzellik ve prestij simgeleri olarak itibar görmüşlerdir.

Lüks ve performans sözkonusu olduğunda, başka hiçbir elyaf yünün eline su dökemez. Yün elyaflar; kolay boyanırlar veya doğal renkler seçeneği bakımından zengindirler. Halı yıkama işlemi yün halılar için kolaylıkla uygulanır ve son derece uzun ömürlüdürler.

Yün elyaf, genellikle kesme havda ve dokunmuş halılarda kullanılır. Yün halılar, neme sentetik elyaflı halılara göre daha az dirençlidirler. Yün, bazı suni elyafların leke ve aşınma direncine de sahip değildir; fakat yine de kalıcı bir kaliteye sahiptir. Birçok yün halının ve kilimin "zarif yaşlandığı" söylenir.

Yün halılar hav yüksekliklerini muhafaza ederler; dokunulduğunda veya basıldığında verdiği ultra yumuşaklık duygusu benzersizdir. ün doğal elyafların en pahalılarından biridir ve sentetik elyaflı halılardan çok daha pahalıdırlar. Halı mağazalarında satılan bütün dokunmuş halıların da çok küçük bir kısmını oluşturur.

NAYLON HALI YIKAMA

Naylon halı elyafı, diğer sentetik halı elyaflarından daha pahalıdır ve 1960'lı yılların başından bu yana en yaygın kullanılan halı elyafıdır. Genel performans özellikleri bakımından, naylon elyaf bütün elyafların en çok yönlüsüdür ve mükemmel esneklik sağladığından çok çeşitli halı stillerinin yaratılmasına olanak verir.

Son derece dayanıklı, lekeye ve küfe karşı dirençli ve statik elektrik barındırmayan naylon, her yoğunlukta ve uygulamada kullanılan halılar için çok iyi bir seçimdir. Naylon elyaftan yapılan halı, dayanıklı ve esnektir. Birçok yeni naylon iplik aynı zamanda olağanüstü yumuşaktır.

Öz itibarıyla lekeye dirençli olmasa da, naylon halıların çoğu evlerdeki döküntülere ve leke oluşumlarına karşı koruma sağlamak için özel işlemlere tabi tutulur. Elyaf yüksekliğini muhafaza ederek ağır mobilyaların ve insanların ağırlığına dayanır.

Naylon halılar, elyafın üretimi sırasında boyanır ve böylece üretilmesinden sonra herhangi bir renk akması meydana gelmez. Naylon elyaf, bütün konut halılarının büyük çoğunluğunun malzemesini oluşturur.

POLYESTER HALI YIKAMA

Polyester elyaf, öz itibarıyla naylon kadar esnek olmamasına karşın, polyester elyaftan yapılan halılar iyi yapılmaları durumunda iyi performans göstereceklerdir. Polyester halı, olağanüstü yumuşaklık ve renk netliği sağlar. Polyester elyafları temizlemesi kolaydır, ayrıca lekeye ve solmaya karşı doğal olarak dirençlidir.

Ezilmeye karşı dirençleri, çok çeşitli dinamik renklerde olmaları polyester elyaftan yapılan halılara birçok avantaj sağlar. Naylon veya yünden daha ucuz olan polyester elyaf çok çekici bir halı yaratır. Polyester halılar ağırlık bakımından karşılaştırıldığında genelde naylondan daha ucuzdurlar.

Genellikle yumuşak ilmekli veya berber ilmekli halılarda kullanılan polyester, lüks ürün yapmak için de kullanılan bir elyaftır.

POLİPROPİLEN HALI YIKAMA

1980'den bu yana polipropilen halı elyaflarının kullanımında büyük artış görüldü. Diğer elyaf tiplerinden farklı olarak, poliprolin su emmez ve bu nedenle renk vermek için solüsyonla boyanması (pigmentlenmesi) gerekir. Solüsyonla boyama, rengin aslında elyaf oluşturulurken, elyafın içine verildiği ve böylece elyaftan çıkartılamayacak bir hale geldiği bir pigmentasyon sürecidir. Renk, yoğun güneş ışığına, ağartıcı maddelere, atmosfer kirleticilere veya diğer sert kimyasallara veya elementlere maruz kaldığında bile solmayacaktır.

OLEFİN HALI YIKAMA

Olefin halılar; neme ve küfe karşı dirençlidir, temizlemesi ve bakımı kolaydır. Ne var ki, diğer elyaflar kadar esnek olmadığından, polipropilen genellikle üstün esnekliğe daha az gereksinim duyulan ilmek hav yapılarında kullanılır.

Büyük bir payla ticari piyasayı kontrol eden polipropilen elyaf suni elyafların en ucuzudur. Oldukça güçlü olduğundan hem iç hem dış mekan elyafıdır ve yapay çim olarak yaygın şekilde kullanılır.

AKRİLİK HALI YIKAMA

Akrilik, sentetik elyaflar arasında yün elyafa en yakın duran, en çok benzeyen elyaf türüdür. Yün benzeri niteliklere sahip olması nedeniyle; kadife ve peluş düzeyi, ilmekli halılarda yaygın şekilde kullanılır. Akrilik elyaflar çok daha düşük bir bedelle yünün görünümünü ve duygusunu verebilir.

Neme ve küfe direnciyle akrilik elyaflı halılar, yüne göre daha avantajlıdır. Akrilik elyaf halı, ezilmeye ve lekelere karşı direnç gösterir ve güneş ışığından solmaz.

Akrilik elyaflar yüksek yıpranmaya eğilimli ürün oldukları için holler, oturma odaları ve merdivenler gibi trafiğin yoğun olduğu bölgeler için uygun değillerdir. Bu nedenden dolayı, salon ve misafir odalarında çok iyi bir halı malzemesi olurlar.

İPEK HALI YIKAMA

İpek gerilime dayanıklı olan kendiliğinden parlak bir ipliktir. Çok parlak olan bu iplik türü dizaynların farklı açılardan bakıldığında farklı tonlarda görünmesini sağlar. İpek ile olağanüstü halılar dokunabilir. Aynı zamanda ipek, yün halılardaki dizaynları belirginleştirmek için de kullanılmaktadır. Kıymetli ve pahalı olan ipek halılar genellikle pamuk çözgü temeli üzerine dokunmasına rağmen, bazı halılarda halının çözgüsü de ipekten yapılabilmektedir. İpliğin hassaslığı gözönüne alınarak ipek halıların düz ve kuru alanlarda kullanılması tercih edilir. Aynı zamanda ipek halılar yün halılarla karşılaştırıldığında daha fazla bakım gerektirir.

JUTE HALI YIKAMA

Jute halılar çok ekonomiktir ve çok güzel modellerde örülebilir. Bu materalle ilgili tek problem, bu halıların nem ve rutubeti çok iyi tutamamasıdır.

Sentetik İplikler: Naylon halı materyali olarak en çok tercih edilen sentetik maddedir. Kullanılan diğer iplikler ise polyester, olefin ve akriliktir. Bunların arasında en dayanıklı, en elastik ve kolay temizlenen materyal naylondur. Olefin genellikle suya dayanıklı ve sabit renkli olduğundan ev dışındaki yer döşemelerinde kullanılır. Polyester çok dayanıklı değildir fakat bakımı kolaydır ve geniş doku çeşitliliği sunar.

Her türlü halı, kilim, koltuk, battaniye, yorgan yıkama ve halı ve kilim tamiri (overlok) ihtiyaçlarınız için bizi 0212 477 71 00 - 0538 419 75 37 numaralı müşteri hizmetleri hatlarımızdan arayabilirsiniz...

 
WhatsApp