Acaylar Gülpak Halı Yıkama Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Bayrampaşa, Eyüp
  • SİPARİŞ HATTI
    0212 477 71 00
  • MOBİL SİPARİŞ HATTI
    0538 419 75 37

Halı Kullanım Klavuzu

Halı Kullanım Klavuzu

- HALI KULLANIM KLAVUZU -

Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde temizliği günlük periyotta elektrik süpürgesi ile yapmak, ayrıca daha uzun periyotlarda da profesyonel temizlik yaptırmak gerekir.

Bu temizlik sırasında dövme,çırpma gibi sert darbelerden ve zararlı kimyasallardan kaçınılmalıdır.

Elektrik süpürgesi ile temizlik halının tüylerinin yönüne paralel ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır.

Halının üzerindeki lekeler ve döküntüler anında ve doğru şekilde müdahale edilirse giderilebilir.

Tozun havların dibine yerleşmesine ve birikmesine izin verilmeden belirli aralıklarla elektrik süpürgesi ile emerek temizlik yapılmalıdır, elektrik süpürgesi bu iş için en uygun alettir.

Leke, hemen elektrik süpürgesinin en küçük ucu ile en yüksek emiş seviyesinde emilmeli, yada fazlalığı sert bir kaşık veya keskin olmayan bir bıçak ile alınmalı, lekenin cinsine göre kullanım kılavuzunda önerilen leke çözücüler yardımıyla, belirtilen uygulamalar kapsamında temizlenmeli ve sonra mutlaka durulanmalıdır. Nemin fazlası elektrik süpürgesi ile veya emici bir bez yardımıyla tamponlanarak alınmalıdır. Aksi takdirde nemli ve/veya şampuanlı kalan yer daha fazla kir tutar. Temizlikte fazla şampuan ve su kullanımından kaçınılmalıdır

Eğer bir leke çıkarıcı kullanılması gerekiyorsa, önce halının görünmeyen bir köşesinden denenmelidir. Temizlik malzemeleri seçilirken içeriği belli olmayan yada ciddi bir firma garantisi içermeyen markalar tercih edilmemelidir.

Çoğunluk basit lekeleyicilerin temizliğinde kaliteli bir halı şampuanı yeterli olabilir.

Temizleme işleminin sonunda havlar dik duracak şekilde fırçalanacaktır.

Kesinlikle halılar yıkanmamalıdır. Yıkanmış yada herhangi bir nedenden dolayı ıslanmış ise hızlı ve düzgün şekilde kurutulmalıdır.

Halıların yıkanması ve/veya su basması hallerinde halının deformasyonu ile ilgili tüketici hak talep edemez. Uzun süre eşya altında kalan kısımların ezilmesini önlemek için eşyalar zaman zaman yer değiştirilmeli, sivri uçlu ayakların altına bir pet konulmalıdır.

Halı uzun süre direkt güneş ışığı ile temas ettirilmemelidir.

Soba, radyatör v.b. zarar verici yüksek sıcaklıklarla yakın temas ettirilmemelidir.

Halının havlarının, buklelerinin ve riplerinin yönü kullanıldığı mekandaki insan trafiğinin yürüme yönüne paralel olmalıdır.

Gölgelenme (Shading): Üretimden kaynaklanan bir hata değildir. Çoğunlukla zemindeki düzgünsüzlüklerin halı yüzeyinde ışığın optik olarak farklı yansımasına paralel gölgelenmeye yol açtığı belirlenmiştir. Nadiren oluşan bu gölgelenme üretin hatası olmayıp garanti kapsamı dışındadır.

Halının kullanılan ve kullanılmayan yerleri arasında fark olması kaçınılmazdır. Düzenli bakım bu olumsuz görüntünün ortaya çıkmasını geciktirir.

Ham madde cinsine bağlı olarak hav çıkması olağandır. Düzenli yapılan süpürme işlemi ile ve zaman içinde bu durum azalacaktır. Ürün tasarlanırken hav çıkmayan ürünler de olduğu da unutulmamalıdır.

Tam anlamıyla lekelenmez özellikte halı üretimi mümkün değildir. Herhangi bir lekeleyici madde halıya döküldüğünde hemen ve uygun şekilde müdahale edilmez ise renkte yada halı yüzeyinde deformasyon kaçınılmazdır.

Her lekenin iz bırakmadan yok olması beklenmemelidir. Bu durum lekeleyici maddenin cinsine ve uygulanan temizlik yöntemine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Halının üzerine dökülen bir lekeleyici tarafından leke olması tamamen kullanım hatasıdır ve leke giderilememesi halinde üretici firma sorumlu tutulamaz.

Her türlü halı, kilim, koltuk, battaniye, yorgan yıkama ve halı ve kilim tamiri (overlok) ihtiyaçlarınız için bizi 0212 477 71 00 - 0538 419 75 37 numaralı müşteri hizmetleri hatlarımızdan arayabilirsiniz...

 
WhatsApp